پنج فن آوری ساختمانی مربوط به آینده

در یک مقاله ی اخیر از Engadget ، شش فن آوری ساختمانی مربوط به آینده (پیشرفته)، که از مواد در دسترس امروزی برای ایجاد روش های جدید ساخت و ساز و یا بهبود آن استفاده می کند؛ بررسی شده است.

آجر خنک کننده بدون مصرف انرژی با طرح سه بعدی
این آجر ها توسط شرکت Emerging Objects طراحی شده و از بلوک های سرامیکی با طرح سه بعدی ساخته شده اند. طراحی با بافت باز و متخلخل این آجر های خنک کننده به آن ها اجازه می دهد رطوبت را جذب کنند و یک اتاق را با استفاده از روش سرمایش تبخیری خنک کنند. روش سرمایش تبخیری اضافه کردن بخار آب به هوای اتاق است ، که با جذب انرژی برای تبخیر آب باعث کاهش دما می شود.
آجر ها با ملات در کنار هم قرار می گیرند و با ایجاد یک لایه خنک و محافظ، دیوار نسبت به گرما عایق می شود.


بتن جاذب دود

هنگامی که این مصالح در معرض نور قرار می گیرند، فن آوری فعال TX ساختمان، آلودگی هوا را به دام می اندازد سپس آن را به نمکی بی اثر تبدیل می کند و بدین سان به کاهش آلودگی محیط کمک می کند.غرفه ایتالیا در نمایشگاه 2015 میلان یک ساختمان با پوششی از بتن بیودینامیک است که ذرات دود را جذب و آن ها را به نمک تبدیل می کند.


بتن خود شفادهنده

محققان هلندی یک نوع بتن که به طور خودکار، خود را بازسازی می کند ارائه داده اند. بتن خود شفا از باکتری ها و لاکتات کلسیم برای بازسازی خود استفاده می کند. این موارد به صورت کپسول های بسیار ریز در آبی حل می شوند که وارد ترک های بتن می شود. این باکتری با تغذیه از لاکتات کلسیم یک واکنش شیمیایی به وجود می آورد.در این واکنش با تولید سنگ آهک به عنوان یک محصول جانبی، و بستن شدن ترک، بتن به قدرت اصلی خود برمی گردد.


ساختمان جلبکی

انرژی جلبک یک منبع انرژی تجدید پذیر را ارائه می دهد. شهر هامبورگ در آلمان، خواستگاه اولین ساختمان های استفاده کننده از انرژی جلبک در جهان است. مرکز BIQ به عنوان یک مرکز آزمایشات برای راهکار های شهری در حیطه مساله انرژی افتتاح شد و از راکتور های زیستی پر از جلبک زنده ساخته شده است که این جلبک ها در معرض مستقیم نور خورشید رشد می کنند و یک سایه طبیعی برای ساختمان به وجود آورده اند. جلبک ها جو مطبوعی برای کشت و پروش گیاهان و هم چنین برق تولید می کنند که انرژی می تواند برای استفاده در ساختمان مهار شود.کاشی های شیشه ای سقف

شرکت سوئدی SolTech نوعی کاشی شیشه ای سقف را ابداع نموده است. این کاشی های شیشه ای، هوای گرم ناشی از تابش نور خورشید را به دام انداخته و از آن برای گرم کردن آب برای سیستم گرمایش خانه استفاده می شود. کاشی ها از شیشه معمولی ساخته شده و هم وزن کاشی های سفالی معمولی هستند.این فرآیند می توان سبب کاهش هزینه های انرژی شود و همچنین در تمام طول سال حتی در زمان طولانی تر بودن شب با توجه به ظرفیت آن برای ذخیره حرارت در لایه های هوای ایزوله خود استفاده شود.